Connect with us

TRENDING NEWS

Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021: Full Squads, Complete Schedule, Live Streaming Details

Published

on

Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021: Full Squads, Complete Schedule, Live Streaming Details
Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021: Full Squads, Complete Schedule, Live Streaming Details

Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021: Full Squads, Complete Schedule, Live Streaming Details

The second season of the Rachael Heyhoe Flint Trophy began on May 29 this year. The tournament includes eight teams and every team will get seven matches each to prove their mettle. The series will be played at 11 different venues across England. This league is named after former England captain Rachael Flint.

 

 

Here is a look at the name of the teaming participating and their squads:

 

Lightning: Kathryn Bryce (c), Grace Ballinger, Tammy Beaumont, Sarah Bryce, Bethan Ellis, Abbey Freeborn, Kirstie Gordon, Teresa Graves, Yvonne Graves, Nancy Harman, Lucy Higham, Leah Kellogg, Michaela Kirk, Ellie Mitchell, Sophie Munro, Sonia Odedra, Shachi Pai, Alicia Presland

 

 

Western Storm: Sophie Luff, Lauren Parfitt, Heather Knight, Alex Griffiths, Georgia Hennessy, Emma Corney, Niamh Holland, Olivia Churcher, Abbie Whybrow, Nat Wraith, Claire Nicholas, Danielle Gibson, Anya Shrubsole, Fi Morris, Katie George, Emily Edgcombe, Steph Hutchins, Lauren FIler

 

 

Central Sparks: Eve Jones (c), Emily Arlott, Hannah Baker, Clare Boycott, Thea Brookes, Steph Butler, Gwen Davies, Poppy Davies, Georgia Davis, Ria Fackrell, Sarah Glenn, Chloe Hill, Milly Home, Amy Jones, Marie Kelly, Anisha Patel, Grace Potts, Liz Russell, Issy Wong

 

 

 

 

Sunrisers: Hayley Brown, Cordelia Griffith, Fran Wilson, Kelly Castle, Naomi Dattani, Jo Gardner, Katie Midwood, Alice MacLeod, Grace Scrivens, Amara Carr, Scarlett Hughes, Mia Rogers, Gayatri Gole, Sonali Patel, Emily Thorpe, Mady Villiers, Katie Wolfe

 

 

Northern Diamonds: Hollie Armitage (c), Katherine Brunt, Ami Campbell, Leah Dobson, Helen Fenby, Phoebe Graham, Jenny Gunn, Bess Heath, Rachel Hopkins, Sterre Kalis, Beth Langston, Katie Levick, Alex MacDonald, Nat Sciver, Rachel Slater, Linsey Smith, Ella Telford, Lauren Winfield-Hill

 

 

South East Stars: Maxine Blythin, Aylish Cranstone, Phoebe Franklin, Susie Rowe, Kirstie White, Bryony Smith, Sophia Dunkley, Alice Davidson-Richards, Chloe Brewer, Alice Capsey, Amy Gordon, Hannah Jones, Rhianna Southby, Tash Farrant, Megan Belt, Grace Gibbs, Eva Gray, Danielle Gregory, Freya Davies

 

 

Southern Vipers: Georgia Adams, Emily Windsor, Ella McCaughan, Maia Bouchier, Freya Kemp, Paige Scholfield, Ella Chandler, Alice Monaghan, Charlie Dean, Charlotte Taylor, Danni Wyatt, Ariana Dowse, Carla Rudd, Cassidy McCarthy, Lauren Bell, Tara Norris, Providence Cowdrill

 

 

North West Thunder: Alex Hartley (c), Georgie Boyce, Natalie Brown, Alice Clarke, Daniella Collins, Kate Cross, Rebecca Duckworth, Alice Dyson, Sophie Ecclestone, Liberty Heap, Laura Jackson, Hannah Jones, Emma Lamb, Daisy Mullan, Olivia Thomas, Ellie Threlkeld, Sophia Turner

 

 

Where will the Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021 be streamed in India?

 

 

In India, cricket enthusiasts can watch the tournament on the website or YouTube channel of the teams.

 

 

Here is a look at the day-wise schedule of the Rachael Heyhoe Flint Trophy 2021:

 

 

May 29, Saturday

 

 

Sunrisers vs South East Stars, 3:00 PM

Southern Vipers vs Lightning, 3:00 PM

Western Storm vs Thunder, 3:00 PM

Northern Diamonds vs Central Sparks, 3:00 PM

 

 

May 31, Monday

 

 

Central Sparks vs Western Storm, 3:00 PM

Lightning vs Northern Diamonds, 3:00 PM

Thunder vs Sunrisers, 3:00 PM

South East Stars vs Southern Vipers, 3:00 PM

 

 

June 5, Saturday

 

 

South East Stars vs Western Storm, 3:00 PM

Sunrisers vs Northern Diamonds, 3:00 PM

Southern Vipers vs Central Sparks, 3:00 PM

 

 

June 6, Sunday

 

 

Thunder vs Lightning, 3:00 PM

 

 

June 12, Saturday

 

 

Central Sparks vs Thunder, 3:00 PM

Lightning vs Sunrisers, 3:00 PM

Western Storm vs Southern Vipers, 3:00 PM

Northern Diamonds vs South East Stars, 3:00 PM

 

 

September 10, Friday

 

 

Thunder vs Southern Vipers, 3:00 PM

South East Stars vs Lightning, 3:00 PM

Sunrisers vs Central Sparks, 3:00 PM

Northern Diamonds vs Western Storm, 3:00 PM

 

 

September 12, Sunday

 

 

Central Stars vs South East Stars, 3:00 PM

Sunrisers vs Southern Vipers, 3:00 PM

Western Storm vs Lightning, 3:00 PM

Northern Diamonds vs Thunder, 3:00 PM

 

 

September 18, Saturday

 

 

Lightning vs Central Sparks, 3:00 PM

South East Stars vs Thunder, 3:00 PM

Southern Vipers vs Northern Diamonds, 3:00 PM

Western Storm vs Sunrisers, 3:00 PM

 

 

September 22, Wednesday

 

 

TBC vs TBC, 3/4 Place Playoff, 3:00 PM

 

 

September 25, Saturday

 

 

TBC vs TBC, Final, 3:00 PM

 

 

Meanwhile, the first season of the series was won by Southern Vipers. The team beat Northern Diamonds in the final match to clinch the title.

Stay Tuned with Techkashif for more Entertainment news.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close